Anemometry, czyli urządzenia służące do pomiaru wielkości przepływów powietrza, są stosowane do określania sprawności ciągów kominowych i wentylacyjnych. Najprostsze urządzenia tego typu z segmentu pół-profesjonalnego kosztują około 300-350 złotych, natomiast koszt najdroższych przekracza 1500 złotych. Oczywiście można czasem kupić również tańsze anemometry, należy jednak zaliczyć je do segmentu amatorskiego, ponieważ ich precyzja nie jest duża, a powtarzalność wyników niewielka, co w połączeniu z kiepską jakością materiałów sprawia, że do zastosowań profesjonalnych absolutnie się nie nadają.

Co Potrafi Anemometr?

Wprawdzie podstawową funkcją anemometru jest pomiar wielkości przepływów powietrza, ale możliwość rozbudowania urządzeń np. o termometry, pozwala dodatkowo zwiększyć ich funkcjonalność. Dzięki temu prostemu udoskonaleniu wiele modeli anemometrów oblicza również temperaturę termometru mokrego, punkt rosy czy wilgotności względnej. Zasadniczo nie są to często potrzebne wartości, ale możliwość odczytania ich bezpośrednio z wyświetlacza anemometru jest sporym ułatwieniem.

Typy Anenometrów (Mierników Przepływu)

Anemometry dzieli się na trzy kategorie w zależności od rodzaju zastosowanego sensora.

Anemometry Turbinowe

Najprostszy, najpopularniejszy i najprostszy w użyciu rodzaj mierników. Ich sondy zakończone są turbiną o 4, 5 lub 6 łopatkach (ilość łopatek nie ma szczególnie dużego znaczenia technicznego – więcej zależy od jakości ich wykonania niż ilości). Część sond może być umieszczona na wysięgniku teleskopowym, a czasem są one przymocowane na stałe bezpośrednio do głównej obudowy anemometru.

Anemometry Typu – Gorący drut (Hot Wire)

Nowoczesna i stosowana w najdroższych modelach anemometrów wersja sondy. Wymiary samego czujnika są niewielkie, a tego rodzaju anemometry zwykle służą do dokonywania precyzyjnych pomiarów nawet przy niewielkiej prędkości ruchu powietrza. Ten typ anemometrów został skonstruowany w celu uzyskiwania szybkich i bardzo dokładnych wyników różnego rodzaju (zwykle anemometr jest też zintegrowany z wieloma innymi sensorami w jednej obudowie).

Elektrody Teleskopowe Miniaturowe

Stosowane są w anemometrach dość rzadko, a używa się tego rodzaju sensorów przede wszystkim tam, gdzie zastosowanie turbin, nawet tych niewielkich, jest niemożliwe lub niesie ze sobą ryzyko zafałszowania pomiarów. Anemometry z czujnikami teleskopowymi są precyzyjne, ale również dość kosztowne.

Na Jakie Cechy Anemometru Zwrócić Uwagę?

Anemometry nie są szczególnie skomplikowanymi urządzeniami, jeśli chodzi o budowę i zasadę działania, ale możliwość zintegrowania ich z innymi rodzajami czujników sprawia, że lista cech, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji, jest coraz większa.

Skala Wskazań

Przy porównywaniu warto zwrócić uwagę zarówno na jednostki, w jakich urządzenie pokazuje wyniki (m/s, ft/min, km/h, mph, węzły, m3/h, ft3/h itd.), jak i zakresy pomiarowe (dla m/s może to być np. 0-40, a dla przepływu w kubikach/minutę 0-72 tysięcy).

Temperatura Pracy

Choć zakresy zwykle zbliżone są do -20/+40°, to poszczególne modele mogą mieć je nieco przesunięte. Jest to o tyle istotne, że w pewnych zastosowaniach właśnie temperatura pracy może być ograniczeniem (np. w chłodnictwie przemysłowym).

Średnica Sondy

Bezpośrednio nie wpływa to na dokładność pomiarów, ale wielkość sondy i samej głównej obudowy może uniemożliwiać pracę w niektórych miejscach. To ważne, bo nawet w przypadku anemometrów turbinowych średnica samej turbiny może wynosić 80 mm, a może tylko 30 mm, natomiast hot wire ma tylko około 11 mm.

Przegląd Wybranych Modeli z Komentarzem

Anemometr AZ8901

AZ8901 jest dość rozbudowanym, szybkim i wiarygodnym anemometrem turbinowym z turbiną o średnicy 80 mm. Dokładność pomiarów jest duża (0,6°C, 3% RH, 3% pomiaru prędkości i wydatku powietrza). Anemometr jest wyposażony w drukarkę termiczną, może być zasilany z baterii lub z sieci przez dołączony zasilacz. Pracuje jako miernik, rejestrator pomiarów lub rejestrator miejsc pomiarowych. Wyświetlacz jest podświetlany, a model ten dodatkowo wyposażony został w sygnalizator kończącej się baterii. Jest to model z wyższej półki średniej lub jeden z pierwszych z najwyższej. Bardzo precyzyjny, o dużej zdolności rozdzielczej, w trwałej i funkcjonalnej obudowie.

Anemometr CHY 360

Anemometr CHY 360 jest urządzeniem w przystępnej cenie, ale o nieco mniejszej precyzji i węższych zakresach pomiarowych niż w przypadku wyżej omówionego modelu. Może pracować jako miernik, ale ma też funkcję Data Hold, co umożliwia pomiar bez patrzenia na ekran. Ponadto model ten może uśredniać wartość z kilku pomiarów. Zasilanie tutaj jest jedynie bateryjne (bateria 9V). Jest to dla wielu osób model podstawowy i chyba słusznie – dokładność jest satysfakcjonująca i w większości standardowych zadań CHY 360 się sprawdzi, może jednak mieć problemy z bardziej wymagającymi wyzwaniami, mimo że turbina jest węższa niż w poprzednim modelu (68 mm).

Anemometr CHY 361

Od wyżej opisanego modelu różni się tylko nieznacznie. Jest co prawda droższy, ale w tym przypadku turbina (taka sama zresztą) jest umieszczona na wysięgniku z kablem spiralnym (długość maksymalna to nieco ponad 1 metr). Jest to udogodnienie, które z pozoru nie wydaje się istotne, ale sprawia, że model ten jest już bardziej wszechstronny i bardziej ergonomiczny niż CHY 360.

Anemometr ST 732

To zdecydowanie najdroższy anemometr w zestawieniu i jedyny z sensorem Hot Wire. Jest to także jedyny model, który jest przystosowany do współpracy z oprogramowaniem komputerowym i podłączenie do PC przez interfejs USB. To przydatna funkcja, ponieważ pamięć własna urządzenia obejmuje tylko 9 pełnych wskazań z ekranu. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w czasie rzeczywistym urządzenie obsługuje 20 tysięcy punktów pomiarowych. Anemometr ST 732 ma zintegrowany termometr na podczerwień (IR) ze wskaźnikiem laserowym i dokonuje jednoczesnego pomiaru kilku czynników, co umożliwia bardzo precyzyjne obliczenie wskazań chwilowych. Sonda umieszczona na kablu może znaleźć się 1,8 m od urządzenia. Jest to zdecydowanie profesjonalny anemometr do zadań specjalnych. Pozwala na dokonanie kompleksowych pomiarów, ale ze względu na cenę wybierany jest stosunkowo rzadko i tylko tam, gdzie wiadomo, że na pewno wykorzystane zostaną wszystkie jego możliwości.

Przykładowa Oferta Anenometrów