Przedłużacz bębnowy – jaki kupić ??
Przedłużacze bębnowe przydają się do połączenia elektronarzędzi na budowie, kosiarek elektrycznych czy elektrycznego grilla. Lista ich zastosowań zresztą jest jeszcze dłuższa, tym bardziej że pod wieloma względami są one lepsze niż tradycyjne przedłużacze biurowe, a nawet długie przedłużacze budowlane. Wybór jednak może nie być tak prosty, jak się wydaje.
Podstawowe cechy przedłużaczy bębnowych
Przy wyborze przedłużacza bębnowego trzeba zwrócić uwagę na kilka jego cech. Zlekceważenie tych wskazówek może mieć bardzo poważne konsekwencje, z których najmniej groźną będzie uszkodzenie samego przedłużacza i spięcie elektryczne.
Wytrzymałość elektryczna przewodu
Na przedłużaczach bębnowych stosuje się raczej grube przewody (grubsze niż w zwyczajnych przedłużaczach domowych), ale warto sprawdzić szczegółowe parametry danego modelu. Nie zawsze trzeba znać średnice przewodu, choć profesjonalistom taka wartość wiele powie. Łatwiej jednak będzie sprawdzić albo maksymalną moc urządzenia, jakie producent pozwala podpiąć do przedłużacza (najczęściej między 3 a 4 kW) lub obciążalność prądową (amperaż), który zwykle wynosi 16 A. Im te wartości większe, tym bardziej można obciążyć przewód bez ryzyka jego uszkodzenia.
Izolacja
Przedłużacze bębnowe są wytrzymalsze niż przedłużacze biurowe i ogrodowe, a ich izolacja wykonana jest z innych materiałów, w tym nierzadko z gumy. Chodzi o to, aby powłoka izolacyjna była odporna na uszkodzenia w szerokim zakresie temperatur, nie niszczała pod wpływem kurzy i promieni słonecznych, a przede wszystkim niezawodnie izolowała przed wilgocią.
Zabezpieczenia
Zabezpieczenia. Stosuje się kilka rodzajów zabezpieczeń, które mają zmniejszać ryzyko różnego rodzaju uszkodzeń. Same gniazdka bardzo często są wyposażone w klapki zasłaniające je przed rozchlapaną wodą lub błotem oraz zanieczyszczeniem przez większe drobiny kurzu (przed mniejszymi pyłami nie chronią). Każdy dobry przedłużacz jest też zabezpieczony termikiem (bezpiecznikiem termicznym) dobranym stosowanie do przewodu i chroniącym przed jego nadmiernym rozgrzaniem. Należy też zweryfikować zabezpieczenia przed wilgocią i kurzem (klasę IP). Powszechnie stosowane to IP20 (klasa podstawowa) oraz IP44 – dopiero przedłużacze tej klasy mogą być stosowane na zewnątrz budynków.
Przedłużacze bębnowe – jaka długość będzie idealna?
Przedłużacze bębnowe produkowane są w wersjach mających od 10 do 100 metrów, ale najpopularniejsze długości to 25 i 40 m. Teoretycznie im dłuższy, tym lepszy, bo znajdzie więcej zastosowań, ale w praktyce podwojenie ilości kabla oznacza znaczny wzrost masy: nie tylko sam przewód waży dużo, ale czasem trzeba też użyć masywniejszej obudowy i stojaka bębna.
Zbyt długi przedłużacz nie jest wygodny również dlatego, że o nadmiar kabla łatwo można się potknąć. Alternatywą dla zakupu krótszej wersji jest zakup dłuższego przedłużacza z blokadą ustawianą na określonej długości przewodu, co uniemożliwia przypadkowe rozwinięcie większej ilości.
Ceny przedłużaczy bębnowych
Koszt zakupu przedłużacza bębnowego to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena uzależniona jest od marki producenta, klasy ochrony i jakości wykonania oraz, co oczywiste, od długości przedłużacza. Nie warto kupować najtańszych przedłużaczy z supermarketów, które są stosunkowo słabe i nawet jeśli sprawdzą się w podstawowych zastosowaniach, to nie dadzą rady przy bardziej wymagających pracach. Z drugiej strony jednak nie ma sensu również zakup najdroższego przedłużacza, jeśli wiadomo, że jego możliwości nie zostaną wykorzystane.