Jaki wentylator stojący kupić?

Wentylatory stojące to w wielu przypadkach najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, jeśli chodzi o chłodzenie pomieszczeń – łączą w sobie zalety wentylatorów biurkowych, ale pozwalają na zachowanie większej dowolności przy ustawianiu. Działanie wentylatora jest skuteczne dzięki temu, że ruch powietrza usprawnia działanie mechanizmów termoregulacyjnych organizmu, a w porównaniu z klimatyzacją, wentylatory nie wymagają dużych nakładów energetycznych w czasie pracy.

Ważne parametry przy wyborze wentylatora stojącego

Średnica wentylatora

Może być podawana w calach lub centymetrach i jest średnicą samego śmigła roboczego. Jest to parametr o tyle ważny, że większe wentylatory zwykle mają mniejsze prędkości robocze, ale pozwalają na wydajniejszą pracę. Ponieważ jednak wentylatory stojące mają zwykle wirniki o średnicy 40-60 cm, różnice w wydajności nie są duże. Na pewno jednak 20 centymetrów może robić różnicę, jeśli chodzi o ilość miejsca, jakie należy przeznaczyć na ustawienie wentylatora.

Moc wentylatora

Zwykle mieści się w granicach 40-60 W, co i tak nie stanowi dużych wartości, natomiast należy zwrócić uwagę na to, że wentylator będzie pracował przez długi czas, więc nawet stosunkowo nieduże różnice w poborze prądu dadzą wyraźną zmianę w wysokości rachunków. Nie powinno to być kryterium najważniejsze, natomiast mając do dyspozycji dwa wentylatory, które nie różnią się zbytnio ceną ani pozostałymi parametrami technicznymi, warto zdecydować się na ten, którego eksploatacja będzie tańsza.

Prędkość obrotowa

Wynosi w szczycie 1200-1600 obrotów i jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze wyższa prędkość pozwala – przy zachowaniu optymalnego kształtu łopat śmigła, na skuteczniejsze chłodzenie, ale po drugie, łopaty wirujące z większą prędkością wytwarzają większy hałas. Zwykle wentylatory stojące mają najczęściej 3 biegi, co pozwala dostosować hałas i intensywność pracy do oczekiwań, dlatego przy porównywaniu warto zwrócić uwagę na wszystkie trzy prędkości, a nie tylko prędkość maksymalną.

Wysokość i sposób regulacji

O ile wysokość wszystkich modeli jest mniej więcej taka sama, to sposób i zakres regulacji mogą się znacząco różnić. Większość modeli obecnie jest wyposażona w prosty system płynnej regulacji wysokości, ale są też modele z regulacją stopniową i mechanizmem zabezpieczającym przed przypadkową zmianą wysokości wentylatora.

Ruch oscylacyjny

Nie jest to cecha obowiązkowa, choć często wentylatory wyposażone są w mechanizm ruchu oscylacyjnego, co pozwala automatycznie i płynnie zmieniać kierunek nawiewu w zakresie do około 120°. Jeśli dane urządzenie mechanizm oscylacyjny ma, to zawsze można go zablokować, dlatego na tę cechę warto spojrzeć – różnica w cenie nie jest zwykle znacząca, a wyraźnie zwiększa się elastyczność urządzenia.

Nie tylko parametry techniczne

Poza wspomnianymi wyżej parametrami o charakterze technicznym, zwrócić uwagę należy także na trzy dodatkowe cechy: okres gwarancji, markę producenta oraz cenę modelu.

Gwarancja

Im dłuższa gwarancja, tym lepsza, szczególnie w przypadku droższych modeli wentylatorów, natomiast zwykle nie ma potrzeby przedłużania gwarancji, jeśli producent lub dystrybutor dają taką możliwość. Jedynym elementem, który może ulec awarii po dłuższym czasie, jest silnik wentylatora, natomiast trudno wyobrazić sobie, aby producent był skłonny wykonać naprawę w wentylatorze, który przepracował kilkaset czy kilka tysięcy godzin.

Marka producenta

Jest istotna, ponieważ często jest to jedyny sposób, aby szybko oszacować jakość produktu. Nie znaczy to oczywiście, że nie warto szukać tańszych rozwiązań, ale na pewno nie należy zwracać się ku propozycjom hipermarketów. Choć wentylatory stojące to proste urządzenia, zastosowanie do ich produkcji kiepskiej jakości materiałów może w istotny sposób skrócić ich okres eksploatacyjny.

Cena wentylatora

Powiązana jest i z jakością, i z długością gwarancji, i z parametrami technicznymi. Najogólniej rzecz biorąc, dobre wentylatory stojące może kupić za 100-150 złotych. Są także modele kosztujące kilka razy więcej, ale zwykle dodatkowe możliwości nie usprawiedliwiają tak dużych różnic w cenie – nawet system zdalnego sterowania nie powinien podnieść ceny urządzenia o więcej niż 50-80 złotych.

Mając taką możliwość, warto sprawdzić dodatkowo stabilność urządzenia. Wentylatory nie generują wprawdzie sporych sił, ale ponieważ większość ciężaru zlokalizowana jest wysoko, co unosi środek ciężkości całej konstrukcji, stabilne oparcie jest ważne: żaden wentylator nie przewróci się sam z siebie, ale dobrze jest, jeśli przypadkowo potrącony także zachowa pion.