Jaki dalmierz laserowy kupić ??
Dalmierze laserowe są urządzeniami wykorzystującymi proste zależności fizyczne i jeśli chodzi o zasadę działania – nieskomplikowanymi. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, bo ich precyzja i niezawodność zależą w głównej mierze od detali konstrukcyjnych. Najtańsze dalmierze laserowe z segmentu profesjonalnego kosztują około 350 złotych i pozwalają na pomiar z dokładnością do 1,5 mm na odległość 30 m. Ostatecznie jednak cena zależy nie tylko od podstawowych możliwości, ale także od marki, funkcji dodatkowych i jakości wykonania.
Istotne cechy dalmierzy – jak wybierać?
Wybór dalmierza laserowego sprowadza się do porównania kilku podstawowych cech związanych z funkcjonalnością narzędzi.
Zasięg dalmierza
Jest pod wieloma względami ważniejszy niż określenie precyzji, ponieważ ta ostatnia jest normowana, a zasięg nie. Modele podstawowe działają na odległość do 30 m w idealnych warunkach, ale najdroższe dalmierze z milimetrową precyzją zmierzą nawet odcinki o długości przekraczającej 500 metrów. Oczywiście nie w każdym zastosowaniu jest to potrzebne. Warto jednak skupić się na samym zasięgu, a nie precyzji, ponieważ na tę ostatnią wpływa przede wszystkim sposób użycia narzędzia.
Wielkość plamki świetlnej
To dość istotny parametr, ponieważ im mniejsza jest plamka, tym dokładniejszy będzie pomiar i z tym większą precyzją można określić, w którym miejscu konkretnie zostanie on przeprowadzony.
Jakość wykonania
To parametr kluczowy, ale trudny do określenia, więc zastępowany przez porównanie marek. Chodzi o to, aby w dalmierzu zamontowana była najwyższej próby optyka, co zmniejszy zakłócenia generowane przez samo urządzenie i tam samym pozwoli na zwiększenie dokładności pomiaru.
Warto przy porównaniu pamiętać także o sprawdzeniu funkcji drugorzędnych, w tym np. podświetlenia ekranu, czujników nachylenia, dokonywania pomiarów pośrednich i ciągłych. Na podstawie przewidywanych zastosowań należy najpierw określić, jakie inne funkcje będą niezbędne – niektóre z nich bardzo mocno podnoszą cenę dalmierzy, a ważna zostaje zawsze również solidna obudowa. Optyka wewnątrz musi być solidnie chroniona przed najdrobniejszymi nawet urządzeniami, a tego amatorskie dalmierze nigdy nie zapewniają. Przy wyborze od razu warto zaplanować, w jaki sposób dalmierz będzie ustawiany. Niektóre z nich mają analogowe lub cyfrowe poziomice, inne należy poziomować oddzielnie, co jest o tyle problematyczne, że wówczas może dochodzić do nałożenia błędów pomiarowych.